Weekend z NGO w Kaliszu

Dwa dni, dwa projekty, dwa wykłady, dziewięć infografik, ponad sto zebranych ankiet i niezliczona ilość spotkań, rozmów i Waszych uwag na temat miasta i naszych działań. Przedstawialiśmy efekty obywatelskiego monitoringu budżetu w ramach Liczy się Miasto, oraz pytaliśmy o ocenę dostępności kaliskich radnych wraz z ogólnopolską akcją Masz głos-masz wybór. Tak w dużym skrócie można podsumować Weekend z NGO, odbywający się w ramach Dni Kalisza.

2014_06 liczy sie miasto - weekend z ngo 1W ramach finału projektu Liczy się Miasto w namiocie Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej można było obejrzeć część infografik ilustrujących podział kaliskich środków budżetowych. Przez cały rok zbieraliśmy dane, analizowaliśmy je i myśleliśmy nad tym, jak w czytelny i jasny sposób przedstawić je mieszkańcom. Po rozmowach z kaliszanami mamy wrażenie, że akcja budzi spore zainteresowanie. Infografiki, które zaprezentowaliśmy stanowiły tylko część materiałów jakie szykujemy, jednak już na ich przykładzie widać jak przebiega podział niektórych środków, można porównać budżety najbliższych miast w regionie. A to dopiero początek!

2014_06 liczy sie miasto - weekend z ngo 2Planujemy serię spotkań z Radami Osiedli i mieszkańcami
aby zapoznać ich z wynikami obywatelskiego monitoringu budżetu a już 22 czerwca na Al. Wolności zaprezentujemy wystawę wszystkich infografik. Na stoisku, z przyczyn technicznych, zabrakło naszej mapy, przedstawiającej miejskie inwestycje na 2014 rok, jednak znaleźć ją można na naszej stronie. Końcowym efektem naszej akcji będą rekomendacje dla władz miasta, w których podsumujemy projekt i przedstawimy najważniejsze wnioski, dotyczące przejrzystości i dostępności budżetu.

2014_06 liczy sie miasto - weekend z ngo 5Na stoisku można było wypełnić ankietę, która pozwoli nam ocenić jak odbierają Państwo efekty naszej pracy. Obok pochwał, pojawiały się też głosy krytyczne. Część gości liczyła na to, że znajdziemy w budżecie luki, wypunktujemy gigantyczne (drugie w całej Polsce) zadłużenie miasta, ujawnimy afery finansowe. Projekt Liczy się Miasto nie miał jednak na celu opiniowania budżetu czy wytykania błędów w jego rozplanowaniu. Założeniem było czytelne i jasne przedstawienie budżetu mieszkańcom. Liczby mówią same za siebie a nasze wizualizacje danych to punkt wyjścia do zadawania pytań – będziemy zadawać je władzom, mamy też nadzieję, że wyniki Liczy się miasto zachęcą do zadawania pytań samych kaliszan. Wszystkie sugestie i uwagi to dla nas cenne wskazówki, zależy nam na Państwa opinii, dlatego też zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety, podsumowującej projekt. Głosy zbieramy do 23 czerwca.

Podczas Weekendu NGO realizowaliśmy także akcję Dostępni Samorządowcy w ramach ogólnopolskiej akcji Masz głos – masz wybór. Rozdawaliśmy mieszkańcom Karty Praw Mieszkańca oraz Narzędziowniki Obywatelskie oraz prosiliśmy o ocenę dostępności kaliskich radnych. Docierające do nas głosy wskazują na duże kłopoty w tej dziedzinie, choć zdarzały się też opinie pozytywne, mówiące o radnych, na których mieszkańcy zawsze mogą liczyć. Pełen obraz sytuacji w naszym mieście uzyskamy po szczegółowym przeanalizowaniu zebranych od Państwa ankiet, będą one dostępne także podczas kolejnych naszych spotkań.

2014_06 liczy sie miasto - weekend z ngo 3Ciekawą inicjatywą organizatorów Weekendu z NGO było także forum organizacji pozarządowych, służące wymianie doświadczeń pomiędzy lokalnymi działaczami oraz nawiązywaniu kontaktów. Choć organizowane w tym roku po raz pierwszy, zdołało zgromadzić skromną publiczność, jest naszym zdaniem dobrym i wartym kontynuacji pomysłem. Podczas trwających dwa dni wykładów, Anna Linkowska miała okazję opowiedzieć o działaniach kaliskich organizacji pozarządowych na przykładzie Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej a w niedzielę Marek Tworek opowiadał mieszkańcom o dostępie do informacji publicznej.

Wyczerpani, rozgadani ale i zadowoleni skończyliśmy ten weekend z bardzo pozytywnymi wrażeniami i nadzieją na to, że kaliski Weekend z NGO z roku na rok stanie się coraz ważniejszym wydarzeniem integrującym kaliskie środowisko organizacji pozarządowych ze sobą nawzajem, mieszkańcami Kalisza i władzami miasta.

AL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>