Róża Rzeplińska: Wybory to rozmowa kwalifikacyjna

15 marca zaprosiliśmy do Konina Różę Rzeplińską i Elżbietę Morawską z zaprzyjaźnionego od lat z Akcją Konin Stowarzyszenia 61. Stowarzyszenie prowadzi serwis MamPrawoWiedzieć.pl zajmujący się pracą polskich parlamentarzystów w Sejmie, Senacie i Parlamencie Europejskim, a razem z Akcją Konin rozwija lokalne serwisy monitorujące działania radnych. Temat spotkania brzmiał Dlaczego warto wiedzieć co robią władze lokalne?, ale rozmawialiśmy nie tylko o tym.

liczy sie miasto roża rzeplinska 4

Na początek Róża opowiedziała jak powstało Stowarzyszenie 61 i serwis mamprawowiedziec.pl oraz o rozpowszechnionej w USA idei vote smart (to ruch monitorujący osoby na wybieralnych stanowiskach publicznych). Osiem lat temu, gdy powstawało Stowarzyszenie 61, nikt w Polsce nie zajmował się takim monitoringiem. Usłyszeliśmy też o tym jak pracuje zespół 61 na przykładzie wyborów do Parlamentu Europejskiego. Stowarzyszenie rozsyła ankiety, które pytają o wiele zagadnień, z którymi kandydaci zmierzą się potem w swojej pracy. Ankiety dają pełny przekrój poglądów kandydata (zapraszamy przy okazji do zapoznania się z sylwetkami kandydatów z Wielkopolski. liczy sie miasto roża rzeplinska 1Zachęcamy też do korzystania z archiwum serwisu, który jest jedną z najpełniejszych historii ostatnich lat polskiego parlamentaryzmu. W serwisie można zobaczyć m.in. naszych wielkopolskich posłów i senatorów, przeczytać ankiety, które wypełniali w czasie wyborów).

Opowieść naszych gości przeplatały anegdoty o kontaktach z polskimi politykami i ich asystentami. Jak się okazuje, to co robi Stowarzyszenie 61 to nie tylko praca przy tabelkach, ale kontakt z żywymi, barwnymi ludźmi i inspirowanie wolontariuszy i innych organizacji do podobnych działań. liczy sie miasto roża rzeplinska 5Tego właśnie dotyczyła dalsza część spotkania, bo koniński serwis monitorujący pracę naszych samorządowców to efekt (najpierw) przypadkowego spotkania ludzi ze Stowarzyszenia 61 i Akcji Konin, a potem ich wspólnej rocznej pracy. Wywiązała się przy tym ciekawa dyskusja z dwójką konińskich radnych, którzy przyszli na spotkanie. Ich uwagi o funkcjonowaniu serwisu zapisaliśmy, rozważymy wprowadzenie proponowanych zmian. Opowiedzieliśmy także o naszych kolejnych wspólnych planach dotyczących monitorowania lokalnych samorządów. Postanowiliśmy rozdać narzędzia, które wypracowaliśmy w ostatnim roku innym organizacjom zainteresowanym liczy sie miasto roża rzeplinska 2podobnym monitoringiem w swoich miastach, gminach, powiatach itp. Cieszymy się, że spotkało się to też z zainteresowaniem naszych gości z Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej. Prawdopodobnie w niedługim czasie u naszych sąsiadów zaczną się podobne działania. Będziemy pomagać i kibicować.

Wracając jednak do głównego tematu spotkania świetnie podsumowała go Róża: Wybory to jak rozmowa kwalifikacyjna do pracy, program wyborczy to jak CV. My, jako obywatele, mamy prawo pytać, ponieważ przez cztery lata płacimy im pensje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>