Poznaj budżet Konina – relacja i zdjęcia

W niedzielę, 15 grudnia, w Cafe Siesta odbyły się spotkania zorganizowane przez Akcję Konin, rozpoczynające cykl pod wspólnym tytułem Poznaj budżet Konina. Podstawowym celem spotkań będzie poznanie i przybliżenie mieszkańcom struktury budżetu. Na niedzielne spotkanie przybyła liczna ekipa z Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej oraz, mniej licznie, mieszkańcy Konina. Tematem pierwszego spotkania było Jak pracować z budżetem, żeby obywatele zrozumieli o czym piszemy? Swoimi doświadczeniami podzieliła się z zebranymi Katarzyna Mikołajczyk łódzkiej Fundacji Normalne Miasto Fenomen. Oprócz informacji na temat zbierania danych, Katarzyna przedstawiła wiele sposobów na ich wizualizację i przedstawienie w zrozumiały, nawet dla największego laika, sposób. Wszyscy mieli też okazję brać udział w ćwiczeniach z wykorzystywaniem openspending.org. Poznaliśmy także strony internetowe, które pokazują tematykę budżetów miejskich np. naszakasa.org.pl albo www.gdansk.pl/cennik. Wywołało to żywą dyskusję na temat tego jak sprawdziłyby się podobne rozwiązania w Koninie (plik PDF z prezentacją Katarzyny Mikołajczyk).

lsm konin warsztaty 1

lsm konin warsztaty 5

lsm konin warsztaty 6

Po przerwie rozpoczęliśmy kolejne tego dnia spotkanie. Tym razem gościem był radny miasta Konina, Jan Urbański, który jako jedyny przedstawiciel Rady Miasta pochwalił nasz pomysł pokazania miejskiego budżetu mieszkańcom. Od tego też zaczął swoje wystąpienie stwierdzając, że “większość mieszkańców jest rozdyskutowana i ma wymagania, ale nie ma świadomości jak wszystko funkcjonuje”. Umocniło to w nas przekonaniu, że Liczy się miasto jest w mieście potrzebne. Zebranych słuchaczy ciekawiło również jak z punktu widzenia radnego wygląda przygotowanie budżetu miasta. Radny mówił nie tylko o budżecie, ale także o Wieloletniej Finansowej Prognozie, będącej podstawą przy konstruowaniu budżetu. Przy okazji, radny opowiedział o przyszłorocznym, planowanym budżecie. Dzięki danym, które Akcja Konin gromadzi na portalu konin.mamprawowiedziec.pl wszyscy mogli się zapoznać z przykładami wniosków budżetowych składanych przez konińskich radnych w poprzednich latach. W toku dyskusji porównaliśmy uchwały z Kalisza, Łodzi i Konina dotyczące procedury powstawania budżetu. Okazuje się, że procedury konińskie nie przewidują bezpośredniego udziału w konstruowaniu budżetu mieszkańców miasta. W Łodzi prowadzone są konsultacje z mieszkańcami, w Kaliszu mogą oni zgłaszać swoje propozycje. Może czas na zmianę naszej uchwały? Przynajmniej warto się nad tym wspólnie z włodarzami miasta zastanowić.

Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili niedzielne popołudnie na spotkanie z nami, dziękujemy za uważne wysłuchanie naszych prelegentów i dyskusję. Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach o budżecie Konina.

(W.D.)

Relację wideo ze spotkania możne obejrzeć tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>