Liczymy razem miasto – konferencja

Robicie dobrą robotę, rozbudziliście konkretne zainteresowanie i teraz nie macie wyjścia – musicie iść dalej – mówił Wojciech Kłosowski, ekspert znany wielu samorządom w kraju, autor i konsultant wielu strategii rozwoju lokalnego. Kłosowski był jednym z gości konferencji zamykającej pierwszą część projektu “Liczy się miasto. Obywatelski monitoring budżetu”.

Narzędzie społecznej aktywizacji

2014 09 30 Liczy sie miasto konferencja 03Konferencja odbyła się 30 września w Villi Calisia w Kaliszu. Podsumowaniem działań i opisem rezultatów projektu zajęli się Kalina Michocka i Mikołaj Pancewicz z Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej. Oboje podkreślili, że osoby zaangażowane w “Liczy się miasto” (LsM) nie są grupą ekspercką, a podjęte działania miały głównie na celu społeczną aktywizację. – Był to projekt o charakterze edukacyjnym: uczyliśmy się czytać miejski budżet, a następnie zdobytą wiedzę przekazywaliśmy dalej. Chcemy ją upowszechniać – mówi Mikołaj Pancewicz. W projekcie wzięli udział członkowie dwóch stowarzyszeń, KIM z Kalisza i Akcji Konin z Konina. W tych wielkopolskich miastach podczas 15 miesięcy trwania LsM odbyło się kilkanaście otwartych spotkań ze specjalistami różnych działań, którzy podpowiadali, jak sobie poradzić z urzędowymi dokumentami i przepisami (wśród ekspertów pojawili się m.in. Irena Sawicka, skarbniczka Kalisza, czy Szymon Osowski, znany w Polsce prawnik propagujący wiedzę nt. dostępności informacji publicznej). Zdobyta wiedza pomagała w czytaniu i analizowaniu budżetowych ustaw. Swoje wystąpienie prelegenci ilustrowali aktywnymi grafikami i infografikami.

Mieszkańcy przygotowują budżet

2014 09 30 Liczy sie miasto konferencja 01Podobną metodą, polegającą na współdziałaniu, posłużyli się mieszkańcy Indische Buurt, jednej z dzielnic Amsterdamu, gdzie monitoring został przeprowadzony dwa lata wcześniej. Stamtąd do Kalisza przyjechał kolejny prelegent konferencji Mellouki Cadat, przedstawiciel holenderskiego Centrum Monitoringu Budżetu i Partycypacji Obywatelskiej (Centrum voor Budgetmonitoring en burgerparticipaite). – Monitoring to narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy mogą kontrolować wydatki dzielnicy. Nie uda się to bez współdziałania mieszkańców z urzędnikami, ta współpraca jest konieczna – kilkakrotnie podkreślał Cadat. Gość szedł dalej i namawiał do zamiany miejsc. Do tego doszło w Amsterdamie, gdy siedząc przy jednym stole dyskutowano nad dwiema wersjami budżetu – oficjalną rady dzielnicy i społeczną, wynikającą z propozycji mieszkańców.

Robienie razem ma sens

2014 09 30 Liczy sie miasto konferencja Wojciech Klosowski 02Na koniec wystąpił Wojciech Kłosowski, specjalista ds. rozwoju lokalnego, autor strategii wielu miast w Polsce, w tej chwili zajęty rewitalizacją społeczną Łodzi. – Robicie dobrą robotę, rozbudziliście konkretne zainteresowanie i teraz nie macie wyjścia – musicie iść dalej – powiedział do uczestników projektu “Liczy się miasto”. Wśród etapów pracy, jakie wyznaczył przed aktywistami, znalazł się dobrze przeprowadzony budżet obywatelski (partycypacyjny). Zaznaczył, że wprawdzie władze samorządowe nie mają obowiązku oddawania części budżetu do bezpośredniej dyspozycji mieszkańców, ale miasto zawsze na tym zyskuje, bo: – Pomysłodawcy zawsze dbają o swoje projekty. Budżet obywatelski to dobry zwyczaj. Ludzie chcą się czuć gospodarzami w swoim mieście, chcą współgospodarzyć. To jest procedura, którym wszystkim służy. To robienie razem ma sens – puentował.
Główną część wystąpienia Kłosowskiego zajęła strategia rozwoju lokalnego – czym jest, jaki ma sens i jak ją budować? Najważniejsza przy jej opracowywaniu okazuje się odpowiedź na pytanie o wartości, na których nam zależy. Pytanie brzmi: jakie wartości chcemy urzeczywistnić albo prościej, w jakim mieście chcemy żyć?

Wystąpieniom przysłuchiwali się: dr inż. Janusz Pęcherz, prezydent miasta, Jacek Konopka, wiceprezydent oraz Irena Sawicka, skarbniczka miasta. Z zaproszenia na konferencję niestety nie skorzystał żaden z kaliskich radnych. Symptomatyczne.
Projekt LsM współfinansowała Szwajcaria ze szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

W tym roku KIM rozpoczyna drugą część “Liczy się miasto. Społeczna analiza budżetu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>