Liczy się czas

Trwa projekt „Liczy się miasto”. Przystępujemy do analizowania dochodów i wydatków miasta związanych z inwestycjami (Kalisz) oraz z promocją miasta i opieką społeczną (Konin). Co będzie się działo dalej?

Po zebraniu i podsumowaniu wyników ankiet rozpoczęliśmy główną część projektu – monitoring. Pod lupę trafiła część budżetu związana z inwestycjami (Kalisz), promocją miasta i opieką społeczną (Konin). Brany jest pod uwagę finansowy plan miasta na poprzedni i obecny rok. Jednocześnie odbywają się szkolenia. Członkowie zespołu „Liczy się miasto” sami dobierają ekspertów, których wiedza może pomóc w rozgryzaniu urzędowych dokumentów. Cykl warsztatów zainicjowało spotkanie z Ireną Sawicką, skarbniczką Kalisza. Gościem kolejnego spotkania byli Katarzyna Mikołajczyk, członek Fundacji Normalne Miasto – Fenomen w Łodzi i koordynatorka kampanii informacyjno-edukacyjnej nt. budżetu obywatelskiego oraz Jan Urbański – Radny Miasta Konina (relacja ze spotkania).

Pierwsze wyniki budżetowej analizy będą znane wczesną wiosną. Wszystkie dane trafią do internetu w postaci wizualizacji; będą również przedstawiane podczas otwartych spotkań z mieszkańcami. – Niezmiernie ważną rolę przywiązujemy do przejrzystej i czytelnej komunikacji, dlatego grupa analizująca budżet stale współpracuje z naszymi grafikami, aby ciągi cyfr i tabelek zaprezentować w przyjaznej formie – tłumaczy Kalina Michocka, koordynatorka „Liczy się miasto”.

W październiku ubiegłego roku “Kaliska Inicjatywa Miejska” oficjalnie zapoznała prezydenta miasta Janusza Pęcherza z założeniami projektu „Liczy się miasto”. Ratuszom obu miast zostaną także przekazane wyniki monitoringu. Na jesień 2014 r. zespół “Liczy się miasto” zapowiada premierę: – Zaprezentujemy publikację, która pokaże, że finansowy plan miasta może być jedną z ciekawszych lektur.

Jak wykazała sonda przeprowadzona na kaliszanach, mieszkańcy nie interesują się budżetem. W dużym stopniu odstrasza sam dokument przygotowywany zgodnie z ustawowymi wytycznymi. Finansom warto się jednak przyglądać, bo od sposobu wydawania pieniędzy w mieście zależy jakość naszego życia.

Zapraszamy na profilu naszego projektu oraz zachęcamy do śledzenia aktualności. Szczegółowe informacje, dotyczące najbliższych spotkań już niebawem.

(AT)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>