KALISZ: Budżet obywatelski z bliska

Czym są i po co się tworzy budżety obywatelskie? To temat rozmowy z Borysem Martelą, socjologiem i działaczem społecznym. Spotkanie odbędzie się 20 marca (czwartek) o g. 18 w Cafe. Calisia.pl

lsm_poster_osowski_gill_martelaBorys Martela podzieli się z kaliszanami doświadczeniami zebranymi podczas tworzenia budżetu obywatelskiego w Łodzi. W trakcie ubiegłorocznej kampanii dotyczącej b.o. zajmował się on doradztwem oraz moderowaniem spotkań z mieszkańcami. Wcześniej pracował w powołanym przez Prezydent Miasta Łodzi zespole, który wypracował zasady budżetu partycypacyjnego dla tego miasta. Działacz współpracuje także z Fundacją Pole Dialogu przy wprowadzaniu b.o. w warszawskim Domu Kultury Śródmieście. Martela łączy praktykę z pracą badawczą; jest doktorantem w Katedrze Socjologii Polityki i Moralności w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego; należy do łódzkiego Klubu Krytyki Politycznej.

Budżet łodzian powszechnie uznaje się za wzorcowy przykład współdziałania władz i obywateli. Co zadecydowało o powodzeniu? – Najprościej mówiąc, w przypadku tak skomplikowanych procesów jak wprowadzenie budżetu partycypacyjnego wyjść musi niemal wszystko – planowanie i przygotowanie jasnych zasad, kampania informacyjna, realizacja oraz zaangażowanie społeczne. Jeśli czegoś zabraknie, sukcesu nie będzie – podkreśla Martela.

Podczas rozmowy w Cafe Calisia.pl publiczność będzie mogła bliżej zapoznać się z procesem tworzenia b.o. Temat zyskuje dodatkowe znaczenie w kontekście Projektu Funduszu Obywatelskiego Miasta Kalisza, planowanego do wprowadzenia w 2015 rok. Kaliska Inicjatywa Miejska, organizator spotkania z Borysem Martelą, złożyła do projektu uwagi. Dotyczą one m.in. zasad zgłaszania społecznych projektów i kampanii informacyjnej.

Liczymy na obecność w Cafe Calisia.pl prezydenta, mieszkańców niestowarzyszonych, organizacji pozarządowych, rady osiedli. Zapowiada się ciekawa merytorycznie i konstruktywna dyskusja.

(AT)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>