Justyna Król – relacja

“Innowacje społeczne, partycypacja i komunikacja” to temat kolejnego spotkania zorganizowanego przez Akcję Konin w ramach “Liczy się miasto”. Spotkaliśmy się, żeby porozmawiać o naszych projektach, które w naszym zamyśle, mają zwiększyć partycypację w naszych miastach, ale przede wszystkim o tym jak mówić o tym mieszkańcom i jak ich angażować.

liczy sie miasto justyna krol 9Prezentację przygotowała Justyna Król z United Nations Development Programme. Na początek opowiedziała nam o crowdsourcing’u – słuchaniu i korzystaniu z pomysłów ludzi, do których się zwracamy z konkretnymi sprawami. Wszystkich bardzo zaciekawił przykład z Malezji Malezja, Budżet 2014, który idealnie wpisuje się w to, co w Koninie dzieje się obecnie. Pomysły różnią się skalą – u nas planuje się dwumilionowy budżet obywatelski, a w Malezji rząd postanowił, że wszyscy mieszkańcy mogą brać udział w konstruowaniu budżetu państwa. Wszyscy zauważyliśmy, że ogólnokrajowa akcja przyciągnęła wielu ludzi (podobnie jest w Koninie), ale rząd malezyjski idzie dalej, wykorzystując już doświadczenia z wcześniejszych lat.

Bardzo ciekawa była też amerykańska platforma wymiany idei między zwykłymi ludźmi, za pomocą której każdy, może zaprezentować swój pomysł na ulepszenie – Give a minute. Jak się okazuje takich platform komunikacyjnych nie trzeba tworzyć od podstaw. Istnieją już gotowe narzędzia, wystarczy zarejestrować się i zacząć dialog – może to zrobić każdy. Tutaj przykładem była płatna (na szczęście niezbyt droga) strona Place Speak.

liczy sie miasto justyna krol 10Platformy komunikacyjne jednak to nie jedyne narzędzia zaangażowania. Możemy nasze pomysły „grywalizować”. Służy temu między innymi strona CommunityPlanIt. Świetnym przykładem takiej „grywalizacji” – wciągającej wszystkich zainteresowanych w rozwiązywanie problemów grę – stworzyło UNDP w Mołdawii. Gra dotyczyła problemu bezrobocia wśród młodzieży i została zakończona sukcesem, choć wyniki nie były takie jak przewidywano. Wskazały całkowicie nowe sposoby rozwiązania tego problemu z perspektywy młodych ludzi. Wydaje się więc, że warto zwrócić uwagę na taki sposób komunikacji.

Kolejnym przykładem było tzw, design thinking (myślenie projektowe), metoda wymyślona przez ludzi związanych z biznesem i twórczo zaadoptowana przez NGO. To zwrócenie się do odbiorców działań, przyjęcie ich sposobu myślenia, wykorzystanie ich kreatywności i wspólne wypracowania różnych rozwiązań i produktów. Za przykład posłużyła akcja UNDP w Bratysławie, w czasie której organizacje pozarządowe postanowiły poprawić jakość komunikacji miejskiej pod względem jej dostępności dla niepełnosprawnych. Warsztaty przyniosły nieoczekiwane rozwiązania, o których nikt nigdy wcześniej nie pomyślał.

liczy sie miasto justyna krol 6

Dużo miejsca Justyna poświęciła również ekonomii behawioralnej. To bardzo poważny temat w kontekście finansów, niekiedy zbyt małych, jakimi dysponują organizacje pozarządowe. Krótko mówiąc – czy można oferując tańsze rozwiązania doprowadzić do efektywnych zmian? O tym też musimy myśleć planując wszyscy nasze działania.

Na zakończenie mogliśmy zobaczyć przykłady angażowania i zmiany zachowań ludzi poprzez zabawę – The Fun Theory. Polecamy przykład specjalnej skrzynki na butelki, która wydaje śmieszne dźwięki. Maszyna zachęcania ludzi do recyklingu szklanych opakowań – bawi, uczy, wyrabia nawyki.

Sporą część dyskusji poświęciliśmy końcowej części spotkania. Rozmawialiśmy o tym, że organizacje pozarządowe, nie zawsze dobrze dokonują analizy potrzeb ludzi na rzecz których pracują, że muszą to tłumaczyć prosto i wyraźnie, że nie mogą zostawiać ludzi z ich problemami, które zaczęły rozwiązywać, a rozwiązywanie to nie przebiega zbyt dobrze. Dostaliśmy też cenną radę: angażujmy w początkowej fazie naszych działań przede wszystkim liderów innych organizacji, nieformalnych grup itp. To oni pociągną resztę mniej zainteresowanych za sobą. Spotkanie przeniosło się potem do jednej z konińskich kawiarni, gdzie wraz z członkami kilku konińskich organizacji porozmawialiśmy sobie o różnych spojrzeniach na miejskie budżety i tutaj najciekawszą chyba rzeczą było spojrzenie z punktu widzenia gender. Za ciekawą dyskusję dziękujemy Ewie Pieszczyk, która bardzo mocno potrafiła zainteresować nas tymi kwestiami.


Akcja Konin i KIM dziękują Justynie i Ewie za moc inspiracji.Zajrzyjcie do całej prezentacji Justyny, całość w języku angielskim. Wkrótce kolejne spotkania z kolejnymi, ciekawymi ludźmi. Szczegóły niebawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>