Czy budżet da się przełknąć?

Jak powstawały infografiki

porownanie miast zestawienieZrobiliśmy robotę raz, a w marcu okazało się, że wszystko zaczynamy od początku. – Aby zrozumieć budżet, nie wystarczy go przeczytać, trzeba przejść przez analizę – mówi Marek Tworek z Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej. Równolegle z analizą powstawały wizualizacje danych, czyli infografiki.

Projektem “Liczy się miasto. Obywatelski monitoring budżetu” zajmujemy się od roku. Naszym celem jest aktywizacja społeczna, a jednym ze środków – praca nad zrozumieniem budżetu. Jesteśmy zwyczajni, nie ma wśród nas księgowych ani ekonomistów i właśnie dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czy budżet da się przełknąć. Aby zapanować nad całością projektu, podzieliliśmy się na małe zespoły (nasze organizacje nie są duże). Jeden z nich był odpowiedzialny za analizę danych. Zdecydowaliśmy się badać trzy działy, wzbudzające największe społeczne zainteresowanie. Inwestycje, kulturę i opiekę społeczną wskazali nam kaliszanie, którzy wypełnili przygotowane przez nas ankiety.

Nie daj się odprawić z kwitkiem

plan wydatkow budzetu kalisza v2- Jestem odpowiedzialny za kulturę. Przystąpiłem do pracy euforycznie. Bardzo szybko zrozumiałem strukturę budżetu, pozakładałem sobie kolorowe samoprzylepne karteczki z interesującymi mnie danymi i rozpocząłem swoje “przepisywanie” budżetu – mówi Marek Tworek z zespołu analizy. – Moja euforia skończyła się w momencie, kiedy uzmysłowiłem sobie, że w budżecie jest wszystko i… nic z konkretów, które mnie interesowały. To co jest, a czego nie ma? Wszystko zależy od poziomu szczegółowości i rodzaju pytań, które sobie stawiamy. Ogólną sumę wydatków na kulturę bez problemu znajdziecie w budżetowej uchwale, ale gdy będziecie chcieli się dowiedzieć, np. w jakiej kwocie dotowana jest La Strada, co roku proponowana kaliszanom podczas Święta Miasta, potrzebne okażą się dodatkowe zabiegi. – Początkowo zanosiłem do urzędu oficjalne pisma. Po pewnym czasie wystarczyła już praktyczniejsza korespondencja mailowa – zacząłem otrzymywać odpowiedzi na moje zapytania – kontynuuje Marek Tworek. Wiedząc, że każda informacja wytworzona przez urzędy, w których obraca się publicznymi pieniędzmi, jest jawna i dostępna każdemu obywatelowi, było nam łatwiej nie zrażać się początkowym milczeniem. Nie odpowiadają – pytaj dalej. Praca rozpoczęła się z końcem grudnia, tj. zaraz po uchwaleniu budżetu na rok następny, ale już w marcu, po ogłoszeniu raportu z wykonania budżetu, okazało się, że liczenie trzeba zaczynać od początku. – W ten sposób dowiedziałem się, że budżet jest strukturą zmienną. Wersja pierwsza: budżet uchwalony i zatwierdzony znacznie się różni od wykonania. Pracując nad infografikami, trzeba mieć tego świadomość.

Grafik potrzebny od zaraz

kalisz oswiata i wychowanieJedni lubią kopać w tabelkach, inni nie. Miejski budżet, sporządzony zgodnie z ustawowym wzorem, musi wyglądać jak wygląda. Niezachęcająco? Nudno? Buro? Postanowiliśmy to zmienić, przekształcając ciągi liczb w infografiki, czyli łatwe w odbiorze wizualizacje. – Dzisiaj już wiemy, że grafik musi pracować z zespołem analizy od samego początku, bo tylko wtedy szansa otrzymania jasnego przekazu rośnie. Przesłanie grafikowi liczbowych ustaleń bez dyskusji o tym, co chcemy pokazać i w jaki sposób, nie ma sensu. Grafik jest naszymi oczami – wszystkich czytających budżet. To od niego zależy, czy informacje odnalezione przez społecznych “analityków” okażą się ostatecznie ciekawe dla mieszkańców. Nasze infografiki są żółto-czarne, proste i nowoczesne. Mamy nadzieję, że łatwe w odbiorze. Przydatna wydaje się nam także internetowa mapa z inwestycjami. Wystarczy kliknąć, żeby przy zaznaczonym miejscu na planie Kalisza wyświetlił się opis z tytułem inwestycji i wydawaną na nią kwotą z urzędowej kasy. Mapka i infografiki znajdują się na stronie LSM.

Amsterdam

kalisz administracja publicznaNa początku obywatelskiego monitoringu budżetu pojechaliśmy do Amsterdamu, gdzie w jednej z dzielnic przeprowadzono podobny projekt. Pytaliśmy o metodologię, ale zamiast niej przedstawiano nam wyniki. Na filmie zobaczyliśmy mieszkańca, który publicznie udowodnił radnym, że nie wykorzystano publicznych pieniędzy możliwych do wydania na cele społeczne. Przemowa poruszyła salę, bo ktoś z ulicy odwrócił schemat. Z rzeczowymi argumentami wyczytanymi wprost z budżetu wystąpiła osoba nikomu nieznana, do tego nie powiązana z miejską władzą. – Tak właśnie działa obywatelski monitoring budżetu – przekonywano nas, nie mówiąc wiele więcej. Zostaliśmy bez metody i z pytaniem, jak mamy się za to wziąć u siebie, w Kaliszu. Dzisiaj możemy powiedzieć śmiało: budżet da się przełknąć!

Oceń projekt Liczy się miasto!

Zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety i oceny naszego projektu. Wyniki pomogą nam w stworzeniu rekomendacji, która zostanie wręczona prezydentom i radnym pod koniec czerwca.

(AT)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>